Opskrifter:
Forumtråde:
Profiler:
Risalamande uden sul (Politikens opskrift)

Risalamande uden sul (Politikens opskrift)

Vegansk

For at forevige det geniale link i tråden; http://vegetarkontakt.dk/?-vegetarisk-julemad-=97828 har jeg stjålet politikens opskrifter på julemad; http://politiken.dk/tjek/tjekmad/tjekopskrifter/ECE1461293/vegansk-risalamande/


Au naturel. Risalamanden indeholder kun naturlige produkter. Vil man have en mere cremet konsistens, kan mandler og 4 dl af vandet udskiftes med en dåse kokosmælk light (400 ml). Kog ris med 400 ml kokosmælk og 3 dl vand i 30 min., og tilsæt 50-100 g smuttede hakkede mandler efter kogningen.

I denne veganske risalamande er der hverken soja- eller mandelmælk fra karton – det er slet ikke nødvendigt, for den er lækker alligevel. Du kan smutte mandlerne eller lade være. Gør du det, ligner den mere almindelig risalamande.

Sådan gør du:

Overhæld mandlerne med kogende vand, lad dem stå 5-10 minutter, og smut dem ud af de løsnede hinder.

Flæk vaniljestangen, og skrab kornene ud.

Kog risene med vaniljekorn og -bælg ved svag varme i 5 dl vand i 10 minutter under låg.

Rør jævnligt.

Gem en mandel til mandelgave.

Blend mandlerne med 2 dl vand, til mandlerne er mellemfine. Kom dem ned til risene.

Kog op, og kog videre under låg ved svag varme, under jævnlig omrøring, til risene er bløde og har konsistens som tynd grød, ca. 15 minutter. Grøden bliver fastere, når den står.

Smag til med salt, og køl af.

Ved serveringen: Anret cremen i glas, og server sovsen til.

AF Tina Scheftelowitz
- Foto: Columbus Leth


Bedømmelse: 0 / 10 på 0 stemmer.

Skrevet af Ruby

Ingredienser:

4 personer

100 g mandler, evt. smuttede
1 vaniljestang
5+2 dl vand
100 g grødris 1/4-1/2 tsk. salt

Til servering
kirsebærsovs
 
Se flere opskrifter på Julemad


Kommentarer

goodwomann
5 år siden

j_a_s_t_e_r_0_2_j_e_f_f_e_r_s_o_n_at_g_m_a_i_l_dot_c_0_m
Hej.
Rart at møde dig, jeg er Miss Jaster, jeg er en enkelt kvinde fra United State, jeg arbejder for US Army. Jeg ville elske at kende dig mere bedre, og det er kun, hvis du ikke har noget imod at skrive mig til min email (jaster02jefferson@gmail.com

) er en nem gå dame, der vil gøre noget for den person, jeg elsker, kan du fortælle mig noget om dig selv i din mail til mig, så jeg vil gøre det samme og venter på dit søde svar.
Jaster.